Y O B B A

Youth.Beyond.Borders.Association

Yobba: Youth Beyond Borders Association

Erasmus+

1- Erasmus+ Nedir?

Erasmus+, eğitim, kültürel, sportif ve iş deneyimi alanlarında bireylerin özellikle gençlerin kendilerini geliştirmelerine yarayan, Avrupa Birliği tarafından hazırlanmış bir programdır.

2- Erasmus ve Erasmus+ arasında bir fark var mıdır?

2007-2013 yılları arasında Hayat Boyu Öğrenme Programları kapsamında uygulanan Erasmus Programı, 2014 yılından beri Erasmus+ olarak uygulanmaktadır. Comanius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig gibi Hayat Boyu Öğrenme adı altında işlevsel olan birçok program, bugün Erasmus+ çatısı altında bir araya getirilerek Erasmus başvurularının kişisel bazda kolaylığı sağlanmıştır.

3- Erasmus+ Programı’nı düzenleyen yetkili makam kimdir?

Erasmus+, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan fon ile ülkemizde Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Türk Ulusal Ajansı tarafından koordine edilmektedir.

4- Erasmus + hangi alanlarda faaliyet göstermektedir?

Gençlik, eğitim ve spor alanlarında faaliyet göstermekle birlikte aşağıda sıralanan alanlarda da faaliyet göstermekte ve desteklemektedir.

  1. Yüksek öğretim
  2. Mesleki eğitim
  3. Okul eğitimi
  4. Yetişkin Eğitimi
  5. Jean Monnet 

5- Bilgi alabileceğim kurumu nereden bulabilirim?

Bu projeleri koordine eden, Türk Ulusal Ajansı’nın sitesinden http://www.ua.gov.tr/ faydalananacağız gibi, bu alanda doğru ve kapsamlı bilgi sağlamak amacıyla oluşturulmuş Eurodesk temas noktaları vardır. http://eurodesk.ua.gov.tr/  adresini inceleyerek size en yakın temas noktasını bulup  ziyaret edebilirsiniz.